Coraz więcej czasu spędzamy siedząc przed komputerem. Pracujemy wiele godzin przy biurku, a później w domu nasza rozrywka nierzadko również odbywa się przed ekranem komputera. We wszystkich tych sytuacjach wykorzystujemy fotel obrotowy.

Regularne, wielogodzinne siedzenie w fotelu, może mieć negatywny wpływ na kondycję naszych pleców. Nie tylko nasz kręgosłup może stać się ofiarą złego fotela, ale także mięśnie pleców. Grożą nam dotkliwe bóle, nieprzyjemne przykurcze, drętwienia, a w efekcie długotrwałego bagatelizowania objawów również zwyrodnienia. Tak może się skończyć regularne korzystanie z nieodpowiedniego krzesła do komputera.

Dobry fotel do biurka to jednak nie wszystko. Musimy także pamiętać o tym, że istotna jest prawidłowa pozycja, jaką w nim przyjmujemy. Jeśli będziemy wykrzywiać ciało w nienaturalnych pozycjach, w konsekwencji nawet najlepszy fotel komputerowy nie uchroni nas przed przykrymi reperkusjami. Dbając o bezpieczeństwo i komfort naszych pleców, zacznijmy więc od wyboru naprawdę dobrej jakości fotela.

Jaki powinien być fotel obrotowy o odpowiedniej formie? Przede wszystkim powinien mieć prawidłowo wykonane siedzisko wraz z oparciem. Dobrze ukształtowane oparcie, uwzględniające naturalną pozycję siedzącego człowieka oraz charakterystyczne cechy anatomiczne, jest podstawowym parametrem, który powinien nas interesować. Tylko dobrze wyprofilowane krzesło komputerowe pozwala nam na przyjęcie wygodnej, a przede wszystkim bezpiecznej dla naszego kręgosłupa pozycji. Ergonomiczny fotel do biurka stanowi wsparcie dla pleców na całej ich linii. Jeśli zatem skorzystamy prawidłowo z jego oparcia, nasze plecy będą zrelaksowane przez cały czas podczas siedzenia w takim produkcie. Bezpieczny fotel obrotowy ma stosunkowo głębokie siedzisko, w którym powinniśmy siadać tak, aby nasze plecy niemal na całej linii stykały się z oparciem. Tylko wtedy fotel może spełnić dobrze swoje zadanie. Jeśli pozycja pionowa oparcia nie daje nam pełnego komfortu po prostu ją zmieńmy. O ile zmiany pozycji ciała, czyli np. mocne wykrzywianie czy przenoszenie znacząco ciężaru ciała na jeden z boków nie są pożądane, to zmiany położenia oparcia nie mają wpływu na bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze wykonany fotel do biurka posiadający funkcję zmiany kąta odchylenia oparcia, pozwala zrobić to bez uszczerbku dla jego funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania. Jeśli pragniemy przyjąć odpowiednią dla siebie pozycję, najpierw należy usadowić się głęboko w siedzisku, a następnie oprzeć plecy tak, by niemal całe przylgnęły do oparcia. Dopiero będąc w takiej pozycji regulujemy krzesło dopasowując poszczególne parametry do własnych potrzeb. W tym punkcie najczęściej popełniamy błąd bo zamiast wspierać plecy z pomocą oparcia, siadamy bez opierania ich o nie. Zapamiętajmy, że nawet najlepszy fotel do biurka nie jest w stanie uchronić naszego zdrowia, jeśli nie korzystamy z niego prawidłowo.